झापा,

पछिल्लो समय विश्वनमा नै प्रविधिको क्षेत्रमा चुनौती दिँदै नयाँ नयाँ आविश्कार गरी हरेको चिनले एक ठूलो सफलता हात लगाएको छ । विश्वामा रेलको सुरुवात धेरै पहिले नै भए पनि प्रविधिक रुपमा सुरक्षित र आकर्षित गर्ने खालको रेलहरुको विकास हुन थालेको धेरै भएको छैन ।

 

यातायातको क्षेत्रमा विशेष मानिने रेललाई अझ विकशीत गर्नको लागि चिनले स्मार्ट प्रविधिमा आधिरित रेल सेवा सुरु गरेको छ । विश्वमा फलामे ट्रयाकमा सञ्चालन भएको रेलहरु सञ्चालनमा रहेको बेला चिनमा भने ट्रयाक विना नै रेल सेवा सुरु गरेको छ ।

स्मार्ट प्रविधिको माध्ययमबाट यो रेल सेवा सडकमा कोरीएको सेता धर्साको सहायता मा नै गुड्ने गर्दछ । भने यसको अझ यसको नौलो पक्ष भनेको चालक विना नै सञ्चालन हुने गर्दछ ।

चिनियाँ कम्पनी सिआरसिसीले आविश्कार गरेको यो रेलमा ३ सय यात्रुको सिट क्षमता रहेको छ भने यसले ७० किलोमिटर प्रतिघण्टा यात्रा गर्न सक्दछ ।

तपाईको प्रतिक्रिया